קצבה מוכרת – כסף שרק מחכה שתקחו אותו !!!!

אחד הנושאים הכי לא מוכרים בתחום מיסוי פנסיה וגמל הוא קצבה מוכרת .

מטרת המאמר היא לשפוך מעט אור על נושא מורכב זה.

 

shutterstock_209211124

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אדם שעובד כל חייו מגיע לגיל פרישה ומתחיל לקבל פנסיה . בהגיעו לגיל פרישה הוא זכאי

לקבל פטור ממס על פי סעיף 9א. הפטור היום עומד על 3,680 שקל לחודש .

פטור זה יכול להיות קטן יותר במידה ונוצלו פטורים על מענקי פרישה ( ראו מאמרים קודמים על תיקון 190 לפקודה) .

 מה הבעיה ? 

 הבעיה היא שאין קשר בין גובה הפנסיה לגובה הפטור ממס. כלומר – בכל רמת פנסיה יתקבל הפטור המקסימלי בסך 3,680.

המשמעות היא שמי שהרוויח שכר גבוה ובעצם שילם לביטוח המנהלים/קרן פנסיה לאורך השנים  בהתאם לגובה הכנסתו לא מקבל על כך שום פיצוי בהגיעו לגיל פרישה . חלק גדול מההפקדות שהפקיד “הולכות לאיבוד ” במתן הפטור על הפנסיה.

 מה הפתרון  ?

 בשנת 2000 תוקן סעיף 9א ונפתחה אפשרות לקבלת פטור נוסף ממס על ידי “הקצבה המוכרת” .

הסעיף אפשר בתנאים מסוימים לקבל פטורים על כל אותם תשלומים ששולם עליהם מס בזמן ההפקדה .

נקבע שהפטור ממס על הקצבה יהיה לפי הגבוה מבין הפטור הרגיל לבין הקצבה המוכרת.

הכל יפה וטוב אולם כאשר מנסים בפועל לתרגם את זה נתקלים באינסוף בעיות הכוללות

קושי מול חברת הביטוח בקבלת הנתונים ומדיניות “לא אוהדת” במיוחד במס הכנסה לנושא.

 מה השינוי שחל ב 2012 ?

הסעיף שונה ונהפך למעט פחות מורכב ( באופן יחסי……) . הסעיף מגדיר כקצבה מוכרת

את כל מה שלא קיבלתי עליו הטבת מס בזמן ההפקדה ( בגין ההפקדות מ 1.1.12) וזה כולל :

 

  1. הפקדות עובד שכיר מעל לתקרת הטבות סעיף 45א.
  2. הפקדות כעמית עצמאי מעל לתקרת 16% מהקצבה המזכה .
  3. חיובי שווי שחויב העובד לאורך השנים .

כמו כן הסעיף מאפשר משיכה חד פעמית פטורה ממס עם תשלום 15% על הרווח שנוצר.

 היערכות נכונה כיום יכולה לחסוך עשרות אלפי שקלים . הסעיף לא חל על קרנות הפנסיה הוותיקות.

 אז מה עליכם לעשות ?

 אם אתם או מכריכם /עובדיכם מרוויחים שכר של 20,000 ומעלה תמליצו לו לשמור את כל הניירת שהוא מקבל מקופת הגמל/ביטוח מנהלים ובנוסף את כל תלושי השכר שלו .

כשהוא יגיע לגיל פרישה תפנו אותו לייעוץ  בכדי שהוא יקבל את מה שמגיע לו .

כדי להבין את סדר הגודל :

 אדם  שמרוויח 25,000  שיעבוד 10 שנים מ 1.1.12 ויופרשו לו לפנסיה  על מלוא שכרו לביטוח מנהלים  יכול לקבל לפחות 80,000 שקל פטורים ממס  בהגיעו לגיל פרישה .

 

אני מזמין אתכם להיות בין אלה שבוחרים לעשות עכשיו צעד קטן שיוביל אתכם לקבל את מה שמגיע לכם ולא לתרום כסף מיותר לרשויות המס.

פנו אליי במייל  eyal@eyalmen.co.il     או בנייד  050-2218303

אודות הכותב: רו"ח אייל מנדלאוי

מומחה למיסוי ופרישה

31 תגובות על קצבה מוכרת – כסף שרק מחכה שתקחו אותו !!!!

  1. מאת אלעד‏:

    כרגיל,נהנה לקרוא את המאמרים שלך.
    שאלה-מדוע קצבה מוכרת לא חלה על קרן ותיקה?

  2. מאת אייל מנדלאוי‏:

    מכיון ששיטת חישוב הפטור בותיקה ובתקציבית לא קשורה לכמות הכסף שיש בקופה אלא לפי אחוזים משכר ולכן לא ניתן לערבב את 2 השיטות

  3. מאת מוטי‏:

    שלום אייל
    האם זה נכון שכדאי לייעד את כל הפיצויים לרצף קיצבה ואז למשוך דרך היוון קיצבה
    ולחסוך הרבה כסף
    תודה

  4. מאת פרי גוטסמן‏:

    אייל שלום
    בכוונתי לקבוע פגישת ייעוץ איתך לקראת /במהלך חודש מאי השנה.
    מה קורה למבוטח ששכרו המבוטח נמצא 67% בקרן פנסיה (מבטחים) הוותיקה והיתרה בביטוח מנהלים,
    כרגע נראה על פניו כדאיות לקבל פנסיה מוקדמת בגיל 65 ממבטחים הוותיקה(עם הפסד של 12.72% מהזכאות) וקבלת קיצבה מפוליסות ביטוח המנהלים , בסה”כ כ-15,000 ש”ח קיצבה כוללת ובנוסף קבלת פיצויים פטורים ממס על 37.75 שנות עבודה.
    לתשובתך אודה
    פרי

  5. מאת אייל מנדלאוי‏:

    היי
    אלה כבר דברים שצריך לתכנן נכון בייעוץ פרישה
    אשמח להפגש

  6. מאת מיקי‏:

    היי כאשר נפתחת קופת גמל חדשה בתיקון 190 לעמית מעל גיל פרישה 67 ויש לו פנסיה מעל 4500 ניתן למשוך את הכסף להוון אותו, במס מופחת של 15 אחוז.???

  7. מאת אייל מנדלאוי‏:

    רק את החלק שעומד בתנאי הסעיף . לא את כל הסכום

    • מאת מיקי‏:

      כלומר אם הפקדתי כסף חדש נטו מחשבון הבנק ללא קבלת הטבת מס כלומר ציק על סך 200 אלף לקופת גמל חדשה בתיקון 190 ניתן להוון את כל הסכום בתשלום מס מופחת של 15 אחוז על הרווחים?

  8. מאת ישראל ג.‏:

    האם תקבול מקופת גמל של שכיר מעל 5000 ש״ח לחודש, ללא אפשרות לשנות או להפסיק את התקבול או למשוך את כלל הכסף, תחשב כהכנסה מפנסיה , לצורך משיכה מקופת גמל אחרת בה הצטברו סכומים קצבתיים של כ-50 אש״ח, עם פטור? ( גיל מעבר ל -67).

    • מאת אייל מנדלאוי‏:

      האם יוצא לך תלוש פנסיה ?
      אם כן אז כן
      אם לא- מדובר כנראה במשיכה פטורה בחלקים ואני לא בטוח שזה יוכר כפנסיה לעניין הזה

  9. מאת אילן‏:

    איל שלום,
    לפי איזה מקדם מחושבת הקצבה המוכרת?
    תודה רבה

  10. מאת ז'ק כהן‏:

    שלום,
    כספים שהופקדו לקופת גמל לא משלמת לפי תיקון 190 והעמית נפטר בגיל 80 . המוטב יכול למשוך את הכספים בתשלום מס רווחי הון של 15% , או להעביר הכספים לחשבון על שמו ולקבל לאחר גיל 60 קצבה פטורה ממס. האם נכון? ומה היתרון ליורשים לעומת כל קופת גמל רגילה שלא במסגרת תיקון 190?
    תודה
    יעקב

  11. מאת יעקב וינר‏:

    לאייל שלום
    האם לפי תיקון 190 כסף חדש מהבנק שנכנס לקופת גמל מאבד 33000 שח בגין ” קצבה מוכרת ” כלומר הפקדתי 100,000שח כסף שלי אני מעל גיל 60,למחרת אני מנסה להוציא במשיכה חד פעמית – אני מקבל רק 67000 שח והיתר קצבתי
    איני מבין למה מהללים את התיקון……

  12. מאת מנשה עבודי‏:

    שלום אייל
    מעוניין לקבל קצבה מוכרת לכל החיים שמקורה בהפקדת תגמולים נזילים ופטורים ממס בפוליסות ב. מנהלים קלאסיות של מגדל עם מקדם קצבה חלומי לפני שנת 2000.

    שאלתי: האם צריך לקבל אישור מפקיד שומה לכך?
    בברכה,
    מנשה

  13. מאת דרור‏:

    בעניין קצבה מוכרת, אתה מציין למעלה שהיא חלה רק על הפרשות שנעשו החל מ1/1/2012 .
    לעניות דעתי קצבה מוכרת הייתה קיימת כבר החל משנת 2000 ,אמנם במתכונת קצת שונה.
    מדוע סייגת את זה רק לכספים שהופרשו מ2012 ? תודה

    • מאת רו"ח אייל מנדלאוי‏:

      אתה צודק אבל מס הכנסה מציג עמדה קשוחה לגבי השנים ההן שיוצרות מצס שבפועל
      רק מעל 55,000 שקל לחודש יש על מה לדבר

  14. מאת רמי ישראל‏:

    האם ניתן להפקיד בקופת גמל, לפני גיל 60, הפקדות ךפי תיקון 190, בהפקדות חודשיות רצופות ושוות?

  15. מאת ברק‏:

    האם קצבה המתקבלת מפוליסות ביטוח מנהלים ישנות (עדיף/יותר משנות השמונים) מוגדרת ככקצה מזכה או קצבה מוכרת ? (כספי תגמולים ? פיצויים ?)

  16. מאת רו"ח אייל מנדלאוי‏:

    יכול גם וגם
    תלוי מתי הופקדו הכספים

  17. מאת אייל מנדלאוי‏:

    אין בשר לקצבה מוכרת

  18. מאת על‏:

    שלום אייל:
    יש לי עוד שנים עד הפרישה. קראתי איזה מסמך מעולה שכתבת שצריך לשמור 106 ודוח הפקדות של פנסיה משנת 2000. האם בעקבות מה שכתבת למעלה אין צורך לשמור כל כך רחוק אלא מספיק לשמור מ2012 והלאה בלבד? תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *