background

אז מה עושים עם ההיוונים הישנים של פורשי צהל ?

החלטתי לכתוב לכם על אחד הנושאים הכי מעוררים מחלקות בתחום מיסוי הפרישה והוא היוון כוחות הביטחון. הנושא נמצא בדיונים בימים אלה ועדיין אין הכרעה בנושא.

נעלייםמה זה היוון ?

צה"ל אפשר בעבר לפורשים שלו לבצע היוון בשיעור 25%  בעת הפרישה. המשמעות היא שהפורש קיבל מראש 25% מהכסף שהיה אמור לקבל במשך כל חייו ומנגד הופחתה הפנסיה שלו ב 25% לכל החיים.

לדוגמא :

אם הפנסיה הייתה אמורה להיות 10,000 לחודש הוא יקבל 7,500 לחודש לכל החיים

ובנוסף סכום חד פעמי שיהיה שווה ל 2,500 שקל לכל החיים.

מה היבטי המס של ההיוון ?

ההיוון  החד פעמי היה פטור ממס עד גובה התקרה . רוב הפורשים ניצלו את האפשרות ומשכו את הסכום המקסימלי ללא מס וההיוון ירד להם בתלוש השכר לאורך השנים.

איפה התעוררה הבעיה ?

לאחר דיונים רבים בצה"ל הוחלט שרוב ההיוונים האלה יסתיימו בגיל 70  במקום לכל החיים. בהתאם לכך מבקשים הפורשים להינות מפטור ממס בגין הפנסיה כפי שמקבל כל אזרח בישראל.

לדוגמא:

אדם פרש מצה"ל ב 1986 , ביצע היוון ועבר לעבוד במקום אחר. בשנת 2015 הגיע לגיל 67 ופרש מעבודתו.

מהי עמדת צה"ל ?

בצה"ל  מבקשים לא להתייחס בכלל להיוון כיון שאינו משפיע על כל החיים ובהתאם לכך להעניק פטור מלא של  43.5% בגין הקצבה כמו לכולם.

לחלופין מוכנים בצה"ל להתפשר על 3 השנים בין 67 ( גיל פרישה) ל – 70 ( סיום ההיוון) .

בהתאם לגישה זו תישאר יתרת הון פטור גבוהה מאוד ואתה יוכל לנצל בפרישה החדשה.

מהי עמדת מס הכנסה ?

נכון להיום מס הכנסה אינו מכיר בשינוי גיל ההיוון ל 70 וקובע שבזמן שהעובד ביצע את ההיוון הוא קיבל היוון לכל החיים !!

לפיכך יש להוריד 35% מלאים מההון הפטור. לפיכך יישאר העובד עם 8.5% פטור בלבד.

מס הכנסה קובע שכל ההיוונים שבוצעו עד שנת 2004 הם היוונים לכל החיים ובהתאם לכך תחושב נוסחת הקיזוז.

ראינו שבהתאם לגישה הראשונה יכול העובד להגיע לאחוזי פטור גבוהים מאוד על הפנסיה שלו ( עד 43.5%) בעוד גישת מס הכנסה לא מאפשרת לו לקבל יותר מ 8.5%.

אז מה קורה בינתיים ?

המשא ומתן מתקיים בימים אלה . מס הכנסה נותן בינתיים " אישורים על תנאי" לפורשי צה"ל עד שיושגו הבנות בנושא. כלומר – אישור פטור שניתן היום יכול להישלל מחר .

לרואי החשבון ויועצי המס שביננו – הדבר הזה משפיע מאוד על הייעוץ שאנו נותנים ללקוח שלנו יתכן שבמקרה כזה ניתן יעוץ הפוך לחלוטין מייעוץ שהיינו נותנים לקוח אחר.ידיעת החוק ועמדת מס הכנסה קריטית לייעוץ המקצועי שלנו ויכולה לחסוך ללקוח שלנו  עשרות אלפי שקלים .

אני אעדכן אותכם ברגע שיושגו הבנות בנושא.

21 תגובות למאמר

 • שלום אייל. דיברנו בעבר על הנושא.
  א. ההיוון אינו מוגדר כסף פיצויים וניתן רק כשהייתה לפורש זכאות לקצבה ואותה היוון לאחר שהיה בפועל גמלאי (עד ארבע שניםלאחר מועד הפרישה) גם לא הוגדר לו כי בעתיד הרחוק -עלול לשלם על זה בחוק יחוקק. גם בחתימתו על טופס ההיוון לא הצהיר על ויתור עתידי שכזה.
  ב. הפטור על הסכום המהוון היה עד תקרה לא גבוהה ואני למשל שילמתי מס על סכום לא ממש גבוה של היוון..

 • אני בעוד חודש בגיל 65 השתחררתי בשנת1994 כך שאני משלם היוון כבר יותר מ22 שנים.אני נכה צה"ל ב26 אחוז וככה כללי 92 אחור עים פטור מלא ממס הכנסה .
  מה יהיה איתי בעוד חודש.האם תשלום ההיוון יבוטל או ימשיך.?

 • בס"ד.שלום רב:אני בן 64.היום כתבו לי ממופת שאני חייב 107625 ש"ח.בגיל 65 יהיה 22 שנה של החזר היוון.האים ירד לי 80 % מההחזר ואת היתרה אהיה חייב להחזיר עד גיל 70?תו.דה.

 • שלום.
  רציתי לדעת האם אני יכול להחזיר את שאר ההלוואה . נותר לי סכום של 155000 ש"ח. עשיתי היוון באפריל 2011 ל 10 שנים תכננתי לקנית בית ולא קניתי והכסף סתם בוזבז.

 • שלומות. פנסיה תקציבית מעוניין לחסוך בקופת גמל 190 / גמל להשקעה ולבצע היוון בפרישה שתהיה לפני גיל 60 האם יש שיקולי מס שצריך להתחשב בהם בהקשר זה בפרישה ובבוא העת בפדיון הקופה ?

 • שלום רב
  אני יליד 3-59 ופרשתי בתאריך 31-12-1999
  לקחתי היוון 25% לכל החיים
  מתי יופסק או יופחת ההיוון שאני משלם .
  לפי חישוב שלי אני כבר אמור סיים את החוב בסיום שנה זו
  מה התקנות אומרות לגבי ?
  והאם מותר למדינה להמשיך ולקחת כסך מאדם גם לאחר שסיים את חובו לפי הקריטריונים שנקבעו

 • בס"ד
  שלום לך!
  אבקש לדעת נכון להיום לגבי פורש מצה"ל, מהי רמת הפטור ממס לה אהיה זכאי בגיל קצבה מזכה, לפי הנתונים הר"מ-פרישה מה"ל-2006,היוון ל-10 שנים הסתיים ב-2016, גיל קצבה מזכה-2028.
  תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *