מהי משיכה שלא כדין מקופת גמל ? מה הקנס בגינה ?

 

הוראות החוק קובעות מצבים בהם ניתן למשוך

כספים מקופות גמל, קרנות פנסיה וביטוחי מנהלים ללא תשלום מס.

על חלק מהמקרים האלה הרחבתי בבלוגים קודמים .shutterstock_435796276

מהם הכללים  המרכזיים שבגינם ניתן למשוך כספים ללא מס ?

תלוי מה סוג הקופה . בקופות גמל ההוניות  שנפתחו ניתן כבר בגיל 60

להוציא את הכספים ללא מס .

איזה כספים ?

הכספים שהופקדו עד שנת 2008 . זו השנה שבה שונה החוק וכל הכספים נהפכו קצבתיים .

האם יש הבדל בין הקופות השונות ?

החוק מבדיל בין קופ"ג עמית שכיר ( קופת  גמל עובד- מעביד) לבין קופ"ג

עמית עצמאי ( נפתחת באופן עצמאי על ידי העמית שיכול להיות שכיר או עצמאי) .

קיימים כללים שונים לכל אחת מהם אבל כאמור – הגעה לגיל 60 בכל מקרה פוטרת ממס .

מה לגבי כספי הקצבה שהופקדו משנת 2008 ?

כאן זה סיפור שונה ועקרונית לא ניתן למשוך את הכספים האלה בפטור ממס למעט

מקרים מיוחדים כגון : מצב בריאותי, מצב כלכלי וכו'.

מה דין הכספים שנמשכים שלא לפי הכללים ?

חל "קנס שבירה" של 35% על הסכום שמוציאים .אם מדובר בכספי קצבה הקנס יכול

להיות גבוה יותר .

האם  המס חל רק על הרווחים ?

לא.המס חל על כל הסכום שנמשך מהקופה.

האם ניתן לקזז מהסכום הוצאות או פטורים או נקודות זיכוי ?

לא. המס הוא מס סופי ללא זכות קיזוז .

הדבר היחידי שניתן לקזז כנגד המס הזה הוא נקודות זיכוי לא מנוצלות למי שלא עובד .

 

לפני שרצים למשוך כספים מקופות הגמל צריך לחשוב ולהפעיל שיקול דעת .

מי  שרוצה להתייעץ מוזמן לפנות אליי דרך המייל eyal@eyalmen.co.il .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אודות הכותב: רו"ח אייל מנדלאוי

מומחה למיסוי ופרישה

45 תגובות על מהי משיכה שלא כדין מקופת גמל ? מה הקנס בגינה ?

  1. מאת גבריאלה דושי‏:

    קביעת פגישה

  2. מאת רובין מיכל‏:

    האם משיכה אחרי 6 שנים מקרן השתלמות לאישה עובדת מעל גיל 60 חייבת במס?
    תודה רובין מיכל

  3. מאת אמילי‏:

    תודה רבה על הידע שאתה נותן לנו ומזכיר לנו :)

  4. מאת לאור נבו‏:

    תודה על הטיפים והמידע הרלוונטי, כאחד שרק עכשיו עבר את גיל 60 , זה מאד עוזר המידע ומוריד את כמות הדאגת- לאור נבו Jeepon-Naim By Nevo

    • מאת יעקב‏:

      פטור ממס על משיכת ק. גמל הונית לפני פרישה בפועל, מותנה גם במועד הפקדת הכספים.
      יש הבדל בין קופות במעמד "עצמאי" ל"שכיר". וביחס לקופות במעמד "שכיר" יש שוני אם הכסף הופקד עד דצמבר 2004 או בשנים 2005-2007.

  5. מאת רויטל‏:

    שלום אייל היקר,
    אבי בחודש הבא מגיע לגיל פרישה (67), הוא קיבל מכתב מהביטוח הפנסיוני ובו הם שואלים האם הוא מעוניין להתחיל לקבל פנסיה חודשית, שאלתי האם ישנו יתרון כלשהו בדחיית קבלת הפנסיה מחברת הביטוח ? תודה.

  6. מאת רון ביסטריצר‏:

    שלום אייל
    הערכתי הרבה על נכונתך לשתף את הציבור בידע המקצועי שלך והאזהרות למינהן.
    ולעניין ספציפי: בעבר הבנתי שניתן למשוך ללא מס כלשהו כספים שהופקדו בקופת גמל מ2008 והילך ובתנאי שמוכיחים שני דברים: שיש קיצבה המינימלית הנדרשת ללא כספים אלו וכי ההפקדות "מוכרות"קרי, הן לא זיכו את המפקיד בהטבות מס בעת ההפקדה (סעיפים 45 וגם 47 לפקודת המיסים). נא הבהר את הכלל הזה.
    תודה מראש

  7. מאת זאב‏:

    שלום,

    האם התסריט הבא הוא אמיתי ?
    אני בן 70 ואני זכאי למשוך כסף מקופת גמל ללא מס.
    אני מושך 100000 ש"ח ואחרי זה אני מפקיד 100000 ש"ח אלה בחזרה לקופת גמל.
    לפי סעיף 47 מגיע לי ניכוי ממס הכנסה בגין הפקדה לקופת גמל. אינני יודע בדיוק כמה אבל
    לפי דעתי משהו בסביבות 10000 ש"ח. אם המס השולי שלי הוא 30% אוכל לקבל ממס הכנסה כ-3000 ש"ח. ככה בלי לעשות כלום אפשר להרוויח על חשבון מס הכנסה 3% על 100000 ש"ח. יכול להיות שגם אוכל לזכות בזיכוי מס לפי סעף 45א.

    • מאת אייל מנדלאוי‏:

      אכן כן
      בשנה שבה משכת והפקדת תקבל הטבה אבל אל תשכח שמפה ואיל ההפקדה שלך לא נזילה והיא תחויב במס ולכן לא ממש עשית פה משהו

  8. מאת שמשון חדש‏:

    1 האם ביטוח מנהלים שהפך לקופת תגמולים קצבתית וההפקדות הסתיימו ב 2005 ניתן להוונה או לפדותה בפטור ממס הסכום הצבור הוא 122000 ש"ח ואני בן 69 .
    2 האם ניתן לפדות קופת תגמולים הונית שההפקדות בה הסתיימו בשנת 78 ונשארו בה רק פיצויי הפיטורין
    3 האם ניתן לפנות לנציבות בבקשות אלו מאחר ומפקיד שומה 5 אני מקבל כל הזמן תשובות סותרות ?

    • מאת רו"ח אייל מנדלאוי‏:

      1. תלוי ברמת ההכנסה שלך מפנסיה
      2. לא. צריך טופס 161
      3. יחזירו אותך לפקיד השומה שלך

  9. מאת שושי‏:

    נקודות זיכוי שניתן לנצל – האם רק הביסיסיות (2.25/2.75) או גם ילדים ועוד?

  10. מאת עידן‏:

    היי אייל, מה שרשמת על מצבים של משיכה בגלל מצב בריאות/כלכלי. האם אפשר להשתמש באפשרות זו (שלא נדע מצרות) גם אם פשוט אדם זקן השתמש בכל הפטור לטובת הקצבה החודשית כשפרש לפנסיה? אולי יגידו לו שהוא לא בסדר שלא השאיר יתרה פטורה ולא יאשרו לו את המשיכה?

  11. מאת רו"ח אייל מנדלאוי‏:

    הפטור הזה לא קשור לפטור על בקצבה וניתן לקבל בנוסף

  12. מאת פרידה‏:

    תודה על המידע והשיתוף.

  13. מאת שי טוחנר‏:

    מה עם מי שיצא לפנסיה, כבר מעל גיל 67, ויש לו פנסיה מעל 8000 ש"ח לחודש? האם לא יכול באופן אוטומטי לפי חוק 190 לקבל פטור ממס על החלק בקופת הגמל שחסך לבדו (לא דרך שום מעביד) משנת 2008?

  14. מאת צבי גרינשטיין‏:

    האם כל קופת גמל הונית לפי תיקון 190
    בגיל 60 ניתן לפדות ולשלם 15%מס?

  15. מאת רובי הופמן‏:

    אייל שלום,
    האתר שלך מדהים בהיקף המידע שבו, ובאיכות ההסברים "לקהל הרחב" – בבחינת שירות חברתי.
    אני מבקש לחדד את השאלה של שמשון חדש לעיל – 20 בספטמבר 2016 :

    1. פוליסת ביטוח מנהלים הונית, משנת 1977- בחברת ביטוח (מעורבת, מגובה באג"ח מיועדות),
    נותרה הונית עד לתיקון 3 (ראשית 2008) – והמשיכו להפריש לתוכה כספים כמקודם, הפעם קצבתיים.
    2. מעולם לא נמשכו מתוכה כספים (עד עצם היום הזה).
    והשאלות:
    א. הפוליסה "יצאה לדרך" בידיעה, שהצבירה בסיום הפוליסה (גיל 65 + הארכות),
    תהיה פטורה ממס "בכל מצב"… האם זה נכון כיום, לגבי החלק ההוני, שנצבר עד סוף 2007?
    ב. האם משיכת החלק ההוני הנ"ל – כפופה לתיקון 191 ? כלומר – האם היא משפיעה על יתרת הפטור?
    ג. מה גורל מרכיב הפיצויים בפוליסה, הן החלק עד 2007 והן מ-2008 ?
    ד. אחד התנאים בפוליסה קבע בזמנו, שניתן להמיר את הצבירה לקצבה עם מקדם אטרקטיבי מאד,
    תוך הבטחת 120 קצבאות חודשיות. כיצד זה משתלב בנוף הפנסיוני של היום?
    תודה מראש על ההבהרות…

  16. מאת רובי הופמן‏:

    תיקון טעות לעיל: תיקון 190, כמובן…

  17. מאת אבישר יוסף‏:

    איל
    ביתי עזבה מקום עבודה לפני שנתיים וביצעה ע"י טופס 161א הפקדות של הפיצויים חלק לרצף לפיצויים וחלק רצף לקיצבה
    לאחר שנה התחילה לעבוד אצל מעסיק חדש
    לאחר 13 חודשים פרשה מעבודה חדשה ושוב צריך למלא טופס 161 ו 161א
    השאלה היא
    1. האם בטופס 161 המעביד החדש צריך למלא רק את הכספים שהוא הפקיד (כולל עובד מעביד)
    או גם לציין את כל הכספים שבקופה מהמעסיקים הקודמים

    2 האם יש צורך לעשות איזה שהיא פעילות כדי לחדש את רצף הפיצויים ורצף הקיצבה מהמעסיק הקודם

  18. מאת דוד בכר‏:

    אייל שלום,
    האם פנסיה חייבת במס כמו הכנסה מעבודה?
    אני בגיל 68 וממשיך לעבוד במקום העבודה ברציפות.
    תודה

  19. מאת יהושע‏:

    שלום אייל,
    השאלה שלי היא בנוגע לקופת גמל שעוברת בירושה.

    ירשתי קופת גמל מלפני 2008
    למיטב הבנתי הרווחים פטורים ממס, כשמדובר רק על הרווחים שהצטברו עד 3 חודשים מיום הירושה.
    אם הכספים לא נמשכו מהקופה, האם אני יכול למשוך את כל הכספים, כולל הרווחים מהשנים האחרונות, כשאגיע לגיל 60, ללא תשלום כלל מס?

    תודה

  20. מאת ירמיה מירזאי‏:

    אייל שלום אני עוקב באופן קבוע לכל מה שאתה כותב א.תודה יש לי שאלה אליך אני בעוד חודשיים אמור לצאת לגמלאות לאחר 38 שנות עבודה במועצה אזורית גולן ועד הארצי הגיע עם ארגון המועצות לקבלת 10%תוספת אבל נקבל את התוספת בינואר 2019 האם זה השינוי יחול עלי?

  21. מאת מנחם רחמים‏:

    שלום אייל
    אשתי בת 58 יש בטוח מנהלים מעל 20 שנה. מזה כשנתיים אין הפרשות לקופה (היא פשוט אינה עובדת).
    שאלתי באיזה גיל אפשר לקבל קצבה? האם ניתן להקדימו ומה המשמעות של הקדמה?

  22. מאת גבי‏:

    בוקר טוב
    אתר מדהים שאלתי האם ניתן למשוך בגיל 60 את החלק שיש בקופה לפיצוים
    ללא ניכוי מס

  23. מאת אייל מנדלאוי‏:

    תודה
    אין קשר בין גיל 60 לפיצויים
    הפטור בגיל 60 ניתן רק על תגמולים הוניים עד 2008

  24. מאת זיתון דבורה‏:

    שלום אייל
    לומדת הרבה מהרצאותיך מהיוטיוב אבל לא הצלחתי להבין דבר אחד
    אני מקבלת פנסיה ממקפת ותיקה 3800 שח
    ויש לי קופה פנסיה חדשה מאחרי 2008 (משנת 2017)סך של כ 30000 שח
    האם ניתן לקבל את קופת הפנסיה החדשה
    כהיוון קיצבה היות והיא קטנה מ90000
    אני שואלת היות והפנסיה קטנה מ4100 שח או שאין קשר היות וזאת פנסיה ותיקה
    לתשובתך אודה
    דבורה

  25. מאת שרלי זיתוני‏:

    שלום רב
    במאמרים שלך אתה מתייחס לפריסת פיצויים
    שאלתי האם כספי תגמולים(בקופה לאחר 2008) שניתן להוון מקיצבה גם ניתן לפרוס
    תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *