background

אזהרה!!!!!! קחו אחריות עכשיו לפני שתצטערו בעתיד – רצף קצבה

זהו מקרה קלאסי של הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות . ישנם מקרים בהם החוק מנסה לבוא לטובתך  ומנחה את המעביד לבצע פעולות במקומך אבל התוצאה בסוף היא לא לטובתך.   !על מה מדובר? כשעובד פורש מעבודה החוק מאפשר למעביד לעשות את התחשבנות המס על הפיצויים שמקבל העובד במקום שהעובד יצטרך לעשות זאת בעצמו ע"י הליכה פיזית לרשויות המס . (פעולה מבורכת לרמות הכנסה נמוכות .לרמות הכנסה גבוהות מעל 15,000 ₪ מומלץ ואף חובה להגיע לייעוץ כי כמעט בוודאות ניתן לחסוך כסף רב ). המעביד שולח במקומו את הטופס לרשויות המס ומשלם לו את הכספים המגיעים לו. במס הכנסה אמורים לקבל את הטופס ולהקליד את הנתונים במחשבים שלהם . בפועל הדברים נופלים בין הכיסאות :

 1. לא תמיד המסמכים מגיעים ואם מגיעים- לא תמיד מגיעים לידיים הנכונות .
 2. לא תמיד הם מוקלדים למחשב של מס הכנסה

אז מה פה חדש? למה אני כל כך מתרגש מזה הרי הרבה דברים נופלים בין הכסאות . העניין פה שיש לזה משמעות שאנחנו אפילו לא מודעים אליה אנחנו חושבים שאנו פטורים מתשלום מס כי המעביד שלנו סגר בעבורנו את כל הפרטים ואנחנו לא מודעים שבבוא היום נידרש לשלם סכומים כסף גדולים , סכומים שיכולים להגיע עד לעשרות אלפי שקלים רק בגלל שלא היה מי שיעקוב אחר הניירת שלנו, לא היינו במודעות וחשבנו שהכול נעשה בעבורנו.   הבעייתיות היא שלפעולה הזאת אין דרך חזרה אין לנו יכולת לתקן אותה אחורה, יש חלון הזדמנויות לבצע אותה. חלון ההזדמנויות הוא לרוב עד שנה מיום הפרישה וגם זה משתנה מעת לעת.

וזאת האזהרה שלי אליכם אל תשנו בשקט , תוודאו תבדקו תתייעצו .

  בואו נתחיל עכשיו להבין באיזה מקרה מדובר? אנו מדברים על מקרה של רצף קצבה. אדם העוזב את עבודתו ועובר לעבודתו הבאה שזה כשלעצמו עניין שבשגרה הרי אנו עובדים בלפחות 4-6 עבודות במהלך חיינו,  מקבל פיצויים , לגבי הפיצויים בעלי האופי הקצבתי  הוא יכול לבקש שלא לקבל ברגע זה כי אם לדחות את קבלת הכספים למועד הפרישה האמיתי שלו משוק העבודה או למשוך אותם במועד מאוחר יותר במהלך חייו. כדי שפעולה זו תתבצע עליו לבקש ממס הכנסה בעת הפרישה ממקום עבודתו כיום לא להטיל על הכספים הקצבתיים  מס אלא להשאיר אותם בקופה למטרת תשלום קצבה . לבקשה הזו קוראים – בקשה לרצף קצבה או בקשה לייעוד כספים לקצבה. מס הכנסה דורש שאת פעולת ייעוד הכסף לקצבה העובד חייב לבצע "עם פרישתו" . אין הגדרת זמן ברורה  לעניין הזה. כתוצאה מכך יתכן שיעבור פרק זמן שבו לא נעשה דבר או לחלופין- נשלחו על ידי המעביד ניירות למס הכנסה אולם העובד לא קיבל אישור חתום על אישור הפעולה.   כתוצאה מכך ביום בו יבקש העובד לתרגם את הכסף לפנסיה ו/או למשוך אותו  יקבל תשובה שהוא איחר את המועד לבקשה כזו ולכן עליו לשלם  מס על הסכומים האלה כאילו קיבל אותם ביום הפרישה המקורי.

מדובר בהרבה מאוד כסף שיכול לרדת לטמיון !!!!! ( יכול להגיע לכמה עשרות אלפי שקלים)

איך מוודאים שלך זה לא יקרה? עובד שפנה למס  הכנסה או פנה לייעוץ  בנושא הפרישה שלו  – עובד כזה מקבל ניירת שלמה ממס הכנסה. עליו לקבל  את האישור שבו רשום " אישור על ייעוד כספים לקצבה" , להעביר אותו לחברת הביטוח ולשמור לעצמו עותק כדי  שבעתיד יוכל להוכיח שביצע את הפעולה ובכך לחסוך המון מס. עובד שהמעביד מטפל לו בענייני הפרישה –  חייב לקחת אחריות על החיים שלו . אני ממליץ שאם אחרי 90 יום לא קיבל בדואר ממס הכנסה נייר חתום על הפעולה הזו , עליו לגשת בעצמו לפקיד השומה האזורי  ולהביא את האישור המיוחל .   על ידי המודעות לנושא ניתן לחסוך עוגמת נפש רבה.   אסיים בסיפור אישי בנושא זה : לקוח שלי שפרש לפני 9 שנים וביקש השנה למשוך את כספי הקצבה – שילם 26,600 מס בזכות העובדה שלא ויתרנו וחיפשנו בכל מקום את אישור רצף הקצבה. אילולא  המצאת האישור  למס הכנסה היה נאלץ לשלם 89,000 שקל !!!!!!!!   ניתן לפנות אליי במייל חוזר או בכתובת eyal@eyalmen.co.il     או   באמצעות הנייד  0502218303


84 תגובות למאמר

 • בוקר טוב

  מה עושים עם עובדים שעוברים מקום עבודה בתוך קבוצת חברות.
  עבדתי בחברה ואני עוברת לחברה חדשה תחת הקבוצה.

  צריך להוציא 161?

   • אייל ודורית,

    זה נכון, אבל בסיום העבודה הסופי מהמעביד המקבל, האחרון, יצטרכו להוציא 2 טפסי 161 לכל תקופה ולכל מעביד בנפרד לפי השכר שהיה לכל תקופה וכמובן לצרף את האישור ממס הכנסה עליו אתה מדבר על מנת ליהנות מתקרת הפטור האחרונה לכל תקופות העבודה בהן העובד עבר מחברה לחברה בקבוצה.

    הרחבתי בעניין למטה,
    בברכה,
    מיכל לבנון
    מיכל

 • תודה רבה, מאמר מאד מעניין, אבל לא מעשי עבורי, אני כבר בן 77 ו- 5 שנים לא עובד. מכל מקום אעביר אותו לידיעת מי שאפגוש ויהיה מעונין בו. האם מותר להעבירו ל"שיל" – ארגון שאני מתנדב בו?

  עלי פרינץ

 • שלום, בדתי אצל מעביד במשך 7 שנים והוא הפריש לקרן פנסיה, העסק נסגר ,לא משכתי את כספי הפיצויים, החברה החדשה שבה התחלתי לעבוד לאחר כחודש וחצי הפרישה לאותה הקרן ריטרואקטיבית רק לאחר 8 חודשים, טעות שנעשתה בחברה. מה הדין לגבי הרצף? והאם נפגעתי בצורה כלשהי?

  • בקרן הפנסיה זה פחות בעייתי. אם תתמשי את זה בעתיד כפנסיה אני מניח שיהיה בסדר
   אם תחליטי למשוך ואיל לך אישור תשלמי מס

 • פרשתי לאחר 46 שנות ראיתי שאני הולך להסתבך עם כל הכספים המגיעים לי מה להוציא מה להשאיר מה לגבי מס הכנסה לקחתי את איל כיועץ ואני שמח מאד כי הוא ידע לנווט אותי בדרך הטובה ועל כך תודתי הרבה

 • לאייל שלום רב
  אני כשנתיים לפני פרישה. אודה לך אם תעדכן אותי באיזה מועד אני צריך להתחיל לתכנן את כספי הפרישה: פיצויים, פנסיה וכו'

 • היי אייל
  מאמר נהדר!! אני במקצועי חשבת שכר.
  אני מפנה את כל העובדים מעל שכר של 12000 ברוטו למס הכנסה בעת הפרישה , עם טופס 161 וטופס 161 א.אני ממליצה לעובדים בשכר גבוה מ15 אלף לגשת לייעוץ פרישה.
  תודה על מאמר מצויין.
  אורה

 • היי אייל

  כל הכבוד על החידוד והאזהרות !!! כחשבת שכר ותיקה, רק 25 שנים במקצוע , יכולה להעיד עד כמה העניין מומלץ ומחוייב.הן לאור נסיוני המעשי מול עובדים ואפילו בהתנסותי האישית לפני שבוע.
  לדעתי ברמות שכר מעל תקרת הפטור, חובה ורצוי לשלוח העובד הפורש למס הכנסה – שם חוסכים מאיתנו כיום את כל העניין של ה-161 א' של העובד ורצונו לייעד לקיצבה את כספי הפיצויים החייבים במס – מוזנים ישירות למערכת וזהו. כמה דקות והכל מאחרי כולם ומוזן למערכת.
  הבנאדם יוצא עם האישור לקופות הביטוח ביד ולא חושש לעתיד. הכל הוקלד בנוכחותו במחשב פקיד השומה
  2. ישנם מקרים בהם עובדים עוברים ממעביד למעביד בחברות קשורות, ללא קבלת פיצויים מהחברה המעבירה (למניעת אירוע מס) עניין המוסדר בד"כ ע"י רו"ח של החברה מול מס הכנסה, המאשר למעשה רצף תקופות בין המעבידים והמשך הפקדה לאותן פוליסות. או אז בפרישתם הסופית מהחברה האחרונה בנסיבות המזכות בפיצויי פיטורין, חובה שיצטיידו באישור זה המאשר שכביכול מדובר בתקופה אחת לעניין תקרת הפטור ובכך ייהנה מתקרת הפטור לפיצויים העדכנית והגבוהה לכל תקופת עבודתו בהתאם לאישור מס הכנסה שהוציא הרו"ח לעובדים שהועברו מחברה לחברה.
  ללא אישור זה, מס הכנסה לא יודע בכלל על עניין רצף המעבידים ויתייחס לכל תקופה בנפרד לפי תקרת הפטור שהיתה במועד סיום עבודתו אצל המעביד המעביר ולתקופה נפרדת למעביד המקבל.
  וחבל מאוד כי מי שעשוי להפסיד כאן זה רק העובד !!!
  לדאבוני, חשבי שכר רבים לא מכירים בכלל את ההתנהלות במצבים כאלו לעניין ה-161 וה-161 א' וישנם גם מצבים של תחלופה בתפקיד חשב השכר. ואז לא תמיד חשב השכר החדש מכיר ויודע את היסטוריית המעברים בין החברות ובטח לא מודע לעניין האישור של רצף מעבידים אם אינו מתוייק בתיק האישי של כל עובד שעבר מחברה לחברה.
  והבעיה החמורה יותר שהעובד עצמו לא מודע לפעמים לאישור הזה ממס הכנסה ולמשמעותו (כאמור רצף מעבידים למס והיתר להמשיך להפקיד לאותן פוליסות במקרה של מעבר בין החברות ) למועד סיום עבודתו וכך בעת סיום עבודתו אצל המעביד האחרון, היה ולא יהיה בידיו אישור זה, לא יוכל להוכיח לפקיד השומה את זכאותו לתקרת הפטור האחרונה על כל התקופה מכל המעבידים, ובכך יכול להפסיד הרבה כסף למס על הפיצויים החייבים במס.
  ולכן באמת, הכי טוב להפנות העובדים למס הכנסה עם ה-161 א' ו-161 של המעביד ועם כל האישורים הרלבנטיים למקרים של מעברים מחברה לחברה וכך תושלם כל היריעה בפני פקיד השומה.
  בברכה ותודה שוב,

  מיכל

 • אני עומדת בימים הקרובים לצאת לפרישה מוקדמת מהעבודה כשנה וחצי לפני הזמן (ממעסיק פרטי, ללא תנאים מיוחדים). לא מתמצאת במה מגיע ומה לא (מקרן הפנסיה לדוגמא, אם ארצה כבר לקבל קצבה). האם תוכל להאיר את עיני בנושא כזה?

 • היי אייל,

  אני בחור צעיר בן 29 שעבד במשך 3 שנים במקום עבודה אחד ברציפות.
  פוטרתי עקב תום חוזה ( ניתוק יחסי עובד מעביד) .
  ממשיך לעבוד באותו מקום רק תחת מעסיק אחר ( חברת מיקור חוץ)
  התייעצתי עם יועץ פנסיוני אובייקטיבי בבנק דיסקונט ( בנק בו אימי מנהלת מחלקה והיועץ מדבר איתי על הכל ובשמחה)
  הוא המליץ לי לבצע ייעוד רצפים ( רצף זכויות פיצויים) למרות שאינו רו"ח …. 🙂
  עבדתי כסטודנט באותה חברה ולכן הסכומים שהגעתי אליהם מידי חודש לא עברו את ה6 וחצי אלף שקל בממוצע ( עבדתי על בסיס שעתי – משרה מלאה)
  כעת משכורתי שודרגה והיא משכורת מבוטחת של 9000 ( אחזקת רכב – שכר לא מבוטח של 3700)
  היום המשכורת על בסיס חודשי ולא שעתי – משרה מלאה גם כן.
  אני יודע שמדובר על תקרת פטור ממס של 11950 ש"ח לשנת עבודה.

  אשמח לדעת האם רצף פיצויים או רצף קצבה הם הדבר הנכון עבורי?
  או בכלל שילוב בין הרצפים הנ"ל (מדובר בקרן פנסיה בלבד – קרן פנסיה מקיפה חדשה)

  ( כפי שאפשר להבין אני לא מעוניין לגעת בכספי פיצויים /לא מעוניין למשוך מקרן הפנסיה- כי זה פוגע בחסכון הפנסיוני לפרישה – והייתי חתום על סעיף 14 וגם בעבודה החדשה אני חתום על סעיף 14)

  תודה רבה מראש!
  שבת שלום!

  בברכה,
  גלעד

  • אייל בוקר טוב,

   אשמח לדעת האם רצף פיצויים או רצף קצבה הם הדבר הנכון עבורי?
   או בכלל שילוב בין הרצפים הנ"ל (מדובר בקרן פנסיה בלבד – קרן פנסיה מקיפה חדשה)

    • היי אייל,

     ראשית – תודה רבה על תשובתך!

     שנית – קראתי באינטרנט שכדאי לבחור רצף פיצויים במידה ואתה צעיר ויחול גידול בשכרך בעתיד.

     האם זהו לא המקרה שלי ? כל שנה יחול גידול בשכרי – לא עדיף לי רצף פיצויים במצב שכזה?

     אודה לתשובתך,

     תודה מראש
     יום טוב

     בברכה,
     גלעד

     • אם יש לך אפשרות לרצף קצבה הייתי מעדיף את האפשרות הזו אבל זה כבר עניין של השקפה

    • היי אייל,

     האם רצף קצבה אינו גורם לדבר הנקרא בעגה המקצועית
     "גיבנת מס"

     אולי ממושג זה יש צורך להירתע?

     • היי אייל,

      תודה רבה שוב על תגובתך ותשובתך!!

      האם לדעתך עדכון מס הכנסה בדבר רצף כלשהו זה דבר נחוץ בזמן עזיבת עבודה לטובת עבודה אחרת….חדשה…?

      כלומר , האם כבחור צעיר בן 29 עליי לדווח בעת ניתוק יחסי עובד מעביד על רצף כלשהו במידה ואיני מושך כספי פיצויים בשלב זה או שפשוט אפשר לשמור אצלי את הטופס 161 א' ולהגיש אותו רק בפרישה סופית בגמלאות ? ( יחד עם כל טפסי 161 א' שאקבל בעבודות נוספות בעתיד)
      או שאסתפק בדוחות כלשהם מקרנות הפנסיה?

      ( ידוע כי כל עזיבת עבודה נחשבת אירוע מס…לכן אני שואל )

      הייתכן שאדם בגילי שבטח יעבור מספר עבודות בחיים ושדרוגי שכר צריך לפנות בכל עזיבת עבודה בחייו למס הכנסה ולהגיש 161 א' במקום לבצע זאת פעם אחת בפרישה לגמלאות?

      תודה מראש שוב!

      בברכה,
      גלעד

 • אייל שלום.
  אני שוחררתי משירות קבע במסגרת גיל ביניים לאחר כ- 10.5 שנים. בכדי שאוכל לקבל קיצבת פנסייה החזרתי כ- 30,000 ש"ח, לאחרונה שמעתי שאני צריך לפנות לשלישות לכדי לקבל אישור מסויים בכדי להבטיח זאת. האם ידוע לך משהוא בעניין. תודה מראש

 • שלום רב .
  כפי שעדכנתי אותך , אני פורש סופית מהחברה בה הועסקתי בתאריך 1.3.2015.
  מה עלי לוודא / לקבל מחשבת השכר של החברה בטרם עזבי את החברה ?
  ברצוני להיות בטוח שאני אכן מקבל את כל הניירת הדרושה להמשך פעילות משותף עימך .
  התרשמתי רבות מפגישתנו הראשונה שתרמה לי רבות .
  תודה ולהתראות בקרוב.

 • יש צורך כל פעם להגיש ניירת למס הכנסה
  כל פרישה היא אירוע בפני עצמו . אין לחכות לפרשיה הסופית
  ההחלטה צריכה להתקבל כל הזמן לאורך כל החיים בהתאם לשינויים

 • שלום אייל,
  ברורה הטענה שלך שיש לוודא שהתקבלו המסמכים במס הכנסה.

  עם זאת, משהו לא כל כך ברור לי מכל החוזרים של מס הכנסה שקשורים בנושא:
  כאשר אני בוחר ברצף קצבה, והמעסיק ממלא טופס 161 כראוי (נניח שהוא רשאי ע"פ חוזרי מס הכנסה לחשב את המס בעצמו), כולל את הסכום בסעיף 7 בחלק יא' בטופס 161 (הודעה לקופה על ייעוד לרצף) – האם קופת הגמל חייבת לחכות לאישור פקיד שומה לרצף על מנת לייעד את הכספים בקופה, או שהיא יכולה לפעול מבלי לחכות לאישור?
  למיטב הבנתי, קופת הגמל לא צריכה לחכות לאישור כזה. אשמח לשמוע מה דעתך.

  תודה

  הראל

 • הקופה תפעל ללא אישור אבל אם אתה תצטרך בעתיד לעשות עם זה משהו כמו חרטה אתה תהיה חייב את האישור כי הקופה תבקש ממך אישור ממס הכנסה

 • אייל שלום,
  בגיל 68 פרשתי (לפני מספר חודשים) לאחר עבודה במספר מקומות עבודה. במקום העבודה האחרון עבדתי מעל 14 שנה. לא משכתי לעולם את כספי הפיצויים שלי מפוליסות ביטוח המנהלים, והם נשארו בפוליסות. מחלק ממקומות העבודה לא קבלתי את טופס 161, ומחלקן הטפסים לא נשמרו על פני הזמן.
  (1) האם ישנה שתישנות לגבי החובה שלי להמציא את הטפסים האלה לרשויות המס? (2) אם כן, איך אני יכול לשחזר את הטפסים האלה (חלק מהמעסיקים כבר לא קיימים, וחלקם לפחות לא שמרו את ההעתקים בטענה שחובתם לשמור עליהם רק 7 שנים)? (3) האם ישנה אפשרות או מחויבות של רשויות המס להמציא לי את ההעתקים שהועברו אליהם?
  בתודה,
  רון

  • אין מחויבות לרשות המיסים
   כרגע אין הרבה יותר מדי מה לעשות
   כשתנה לממש לפנסיה יתכן שחברת הביטוח לא תבקש ממך דבר ואז הכל יסתדר
   אם אתה רוצה למשוך תהיה לך בעיה

 • אייל תודה על המידע המחכים!
  אודה לך אם תוכל להשיב לשאלתי,
  1. עובד שבוחר ברצף קצבה, והסכום הצבור לו בפיצויים נמוך מ (תקרה * שנות עבודה) כלומר אם ימשוך יהיה זכאי לפטור. (השכר האחרון גבוה מהתקרה של 12K)
  במידה ויתחרט מרצף הקצבה בעוד X שנים ובזמן זה נצברו רווחים בקופ"ג – עדיין מתחת תקרת הפטור, האם בחישוב הפטור יתייחסו לסכום שהיה במועד הבקשה לרצף ולכן הרווחים ימוסו או שיתייחסו למועד החרטה וגם הרווחים יהיו פטורים?
  2. עובד שעבד שנה וכמה חודשים, חישוב הפטור נעשה קלנדרית או יחסית או רק שנות עבודה מלאות?
  3. בעת חרטה מרצף קצבה, אני מניח שניתן לוותר על הפטור ולשלם מס, בהנחה שהחרטה בוצעה לאחר 10 שנים, השאלה היא לפי איזה שנה יחויב המס לפי מס שולי בשנת סיום העבודה או בשנת החרטה והאם ניתן אז לבקש פריסה?

 • 1. הרווחים יחושבו לפי תקרת הפטור ביום החרטה
  2. יחסית בחיוב לפי ימים
  3. לפי שנת החרטה אבל רק בוצעה לפני שנת 2000

 • האם כאשר מבצעים פריסת פיצויים למשיכה על פני מספר שנים, ניתן להכיל את המיסוי על שנת המס הבאה ואם כן מה צריך לעשות כדי שהמיסוי לא יהיה בשנת המס השוטפת?

 • מהו הארוע הקובע שאמור לקרות אחרי ה1 לאוקטובר? הנפקת 161 על ידי המעביד, או מועד התשלום בפועל ?

 • האם ניתן ליעד את כל כספי הפיצויים הלא פטורים לרצף פיצויים או רצף קיצבה בעת הפרישה, ובמידה ולא מוצאים מעביד חדש תוך מספר חודשים להתחרט ולמשוך חלק מכספי הפיצויים? אם כן, על פי איזה שיעור מס יחויבו הכספים האלה בהנחה שזה בטוח יקרה בשנת המס הבאה אחרי מועד הפרישה ?

 • אייל שלום
  אני עוזב מקום עבודה לאחר 16 שנות עבודה , בחרתי לשמור על רצף פיצויים, כאשר פניתי למס הכנסה בבאר שבע , נאמר לי שרק בירושליים ניתן לבצע רצף פיצויים, האם נכון הדבר ?

 • אייל שלום,
  עובד סיים עבודתו אצל מעביד קודם (חברת חשמל), לאחר 2.5 שנים, והחל לעבוד אצל מעביד חדש.
  הפרשות הפיצויים של המעביד היו 6% לקרן פנסיה מבטחים ו-2.33% לקופת גמל מבטחים לפיצויים ותגמולים.
  אצל מעביד קודם השכר היה נמוך והשכר המבוטח נמוך מאוד.
  העובד זכאי לפיצויי הפיטורין (מכח סעיף 14) אך אינו מעוניין למשוך אותם.

  1. השאלה היא מה כדאי לו לעשות: רצף קיצבה או רצף פיצויים?
  2. האם זה שהפיצויים נמצאים בשני קופות (ק.פנסיה וקופת גמל) מסבך את העניינים איכשהו? ואם כן מה ניתן לעשות? האם ניתן להעביר את חלק הפיצויים שבקופת גמל אל קרן הפנסיה?
  3. שאלה כללית לגבי מי שעשה רצף פיצויים: האם לאחר סיום העבודה אצל המעביד הבא הוא יהיה חייב ליעד גם את הפיצויים החדשים לרצף פיצויים? או שניתן יהיה ליעד לקצבה או למשוך פיצויים של המעביד האחרון ללא קשר לרצף פיצויים של מעביד קודם?
  4. אם עושים רצף קצבה מספר פעמים (כל פעם שמסיימים עבודה) ובעתיד עושים חרטה מרצף קצבה –
  א) האם החרטה היא על הפיצויים מכל המעסיקים או שניתן לבחור בפיצויים שח מעסיק/ים ספציפי/ים לחזרה מרצף קצבה?
  ב) האם התחשבנות המס בחזרה מרצף קצבה היא על כל הסכומים מהמעסיקים השונים או כל מעסיק בנפרד (לדוגמה אם אצל מעסיק אחד צבירת הפיצויים היתה על שכר של 4000 ש"ח ומעסיק אחר 14,000 -האם כשהממוצע השנתי נמוך מהתקרה הפטורה אז שני הסכומים יהיו פטורים או שהסכום השני שגבוהה מתקרת המס יהיה חייב בכל מקרה?)

 • הסכומים מאוד נמוכים (פחות מ10,000)… 🙁
  תוכל בבקשה להתייחס לפחות לשאלה 4 לגבי רצף קצבה? (שאלה כללית)

  תודה

 • אייל שלום. פרשתי ב- 30.6.16 משירות המדינה בגיל 62 עם קצבה/פנסיה תקציבית. קיבלתי פיצויים עם פדיון ימי מחלה וימי חופשה. מקום העבודה מסר לי טופס 161 וקיזז לי מס מהתשלום וכן מסר לי טופס 161 א' ריק על מנת למסור למס הכנסה, עדיין לא מילאתי הטופס 161 א'. לאחר שקיבלתי הטפסים והתלוש האחרון עם חישוב הפיצויים קיזוז המס ועוד. מאחר ויש לי פנסייה נוספת כאיש קבע לשעבר, נגשתי ליועץ מס פנסיוני וזה טען שהתכנית המתאימה לי הינה רצף קצבה למשיכת הכסף בגיל 67 ועלי לפנות למקום עבודתי שייקחו בחזרה את הכסף ויפקידו לקופת גמל כרצף לקצבה (לדבריו בעגה המקצועית קוראים לזה חישוב לפי קוד 6) ולהגיע ליועץ הפנסיוני עם טופס 161 מעודכן. כשפניתי למקום עבודתי, טענו שלא מכירים את ההליך אין מסלול הפקדת פיצויים לרצף קצבה ואינם מוכנים לבצע משהו לא חוקי. לאחר שקראתי את המאמר שלך, אני משוכנע שמקום עבודתי שגה וכל בקשתי לפי ייעוץ פנסיוני חוקי. השאלה מדוע הנפיקו לי טופס 161 ללא שמילאתי טופס 161 א'. איך אני מחזיר הגלגל אחורה.

 • מצטער אבל מקום העבודה שלך צודק
  מי שנתן לך יעוץ לא נתן ייעוץ שמתאים לעמדת מס הכנסה

  לא הבנת את מאמריי לאור המסקנות שהסקת

  לא ניתן להפוך כסף הוני לקצבתי לפני הפרישה

 • אייל שלום.

  בשנת 2014 עזבתי מקום עבודה, וכל הפיצויים היו פטורים ממס.
  השארתי אותם בקרן הפנסיה. המעסיק לא ביקש ממני למלא טופס 161א, אלא שלח רק את טופס 161 לקרן ולמס הכנסה. אין לי שום רצון למשוך את הכספים, ולמעשה אני רוצה לייעד אותם לרצף קצבה. נאמר לי בעבר שאם כל הכספים פטורים ואני לא נוגע בהם, לא אצטרך לשלם עליהם מס, גם אם בעתיד אמשוך פיצויים (מה שאיני מתכוון לעשות נכון לכרגע). על כן לא מילאתי את הטופס, מה גם שהמעסיק הקודם שלי כבר שלח כאמור את הטופס 161 למס הכנסה ולקרן.

  אצל המעסיק החדש ניידתי את הכסף לקרן פנסיה אחרת, ונדמה לי (ותקן אותי אם אני טועה) שפחות יוכלו לעזור לי במילוי טופס 161 א' על תקופה בה לא עבדתי אצלם, וגם לא חסכתי באותה קרן… בכל מקרה יש לי עותק של טופס 161 של המעסיק, עם כל הפרטים והסכומים נכון ליום עזיבת העבודה.

  האם הנושא של מילוי טופס 161א במקרה שכל הפיצויים פטורים ממס הוא נושא קריטי?
  האם עליי למלא את הטופס בעצמי בכל זאת ו/או לגשת למס הכנסה ולקבל מהם אישור שהכספים פטורים ומיועדים לרצף קצבה, בכדי שבעתיד הרחוק לא יעשו לי בעיות עם זה? האם ישנו סיכוי שיוחלט במס הכנסה לגבות לי מס על הפיצויים הללו?
  בתודה

  • ראשית, אייל – תודה רבה על המידע המעניין והרלוונטי.
   שנית, השאלה שלי זהה לשאלה של יאיר. בהנחה שעזבתי עבודה וכספי הפיצויים כולם פטורים, אבל לא מילאתי בזמנו טופס 161א – האם יש לזה איזושהי השלכה על מיסוי עתידי בעת קבלת הקצבה?
   (יצויים שגם אני ניידתי את כספי הפנסיה לקופה אחרת, וכי מדובר על עבודה שסיימתי לפני יותר משלוש שנים, אם זה משנה. אבל אין לי עותק של 161 של המעסיק).

    • למה יש תשלום על הרווחים? האם זה כי לא מילאתי 161א? או התשלום על הרווחים הוא בכל מקרה, אבל רק אם הם עוברים את התקרה?
     שוב תודה רבה.

 • היי אייל,
  נניח ופיצויים נשארו בקופה למשך 20 שנה אחרי הפרישה. הרי על משיכה חד פעמית אין מגבלת זמן (וגם לא על חרטה מרצף קצבה ).
  השאלה:
  אם רוצים למשוך, האם לפחות השכר הקובע ממודד על פני השנים? אחרת תמיד יהיה מס.
  האם התשובה זהה עם/בלי רצף קצבה (מישהו שסתם השאיר את הכסף בקופה )?

 • אם יש רצף קצבה אז הכל לפי נתונים של שנת החרטה
  אם לא חוזרים אחורה ליום הפרישה ומשם הכל צמוד

 • האם ניתן לעשות רצף קצבה על מענק פרישה ששולם במזומן והיה פטור ממס או שאין הגיון לעשות פעולה כזאת על תשלום שכבר זכה לפטור ממס ?

 • שלום אייל

  אני פורש בימים אלה.
  יש לי מקפת ישנה ובטוח מנהלים מ 1989.
  שאלתי היא אם אני רותה להפוך את כספי הפיצויים בבטוח המנהלים לקצבה מה עלי לעשות.

 • שלום,
  יש לי בטוח מנהלים כבר 20 שנה שהפקידו אליו מעסיקים שונים. גיליתי לאחרונה שעל הפרשות לפצויים של אחד המעסיקים אצלו סיימתי לעבוד לפני 10 שנים אין לפי חברת הבטוח רצף קיצבה. בהנחיית חברת הבטוח וסוכן הבטוח שלי מלאתי טופס 161 א ועם תלושי שכר של המעסיק הנ"ל, טופס 161, מכתב שחרור כספים מהמעסיק פניתי לפקיד שומה אזור 5 בתל אביב, ליחידת תאומי מס לצורך יעוד הפצויים הנ"ל לרצף קיצבה. שם נאמר לי כי בארוע של מעל שנה עליי לפנות למח' קופות גמל בנציבות מס הכנסה בירושליים טלפון 026559335. הגברת בטלפון הזה מסרה לי שאין מצב שמס הכנסה יאשרו את כספי הפצויים ששולמו לבטוח המנהלים לפני 10 שנים לרצף קיצבה. ויש פה ארוע מס. לא עזרה חוסר הבנתי מדוע המדינה לא יכולה לעשות את החישוב וכן ליעד לרצף קיצבה, שהרי כל הנתונים שהיו אז קיימים בפניהם גם היום וכן שהמדינה אמורה לעודד חיסכון קצבתי לעת פנסיה. התשובה שקיבלתי: "זה החוק". אצל מעסיק אחר שאצלו עבדתי בשכר גבוה יותר, מס הכנסה פטר לי ממס סכום פצויים גבוה יותר לפני 5 שנים. נציג חברת הבטוח אמר שלידיעתו גם אחרי שנים מספר מסיום העבודה, מס הכנסה צריך לאשר ליעד לרצף קיצבה. מאחר ואיני רוצה לשלם מס וכן מאחר שאני כן רוצה שהכסף ייועד לרצף קיצבה, מה ניתן לעשות?
  תודה

  • אני כותב על זה כבר שנים
   זה המצב
   תצטרך לשלם את המס ויש הרבה מאוד מס לשלם כיון שזה כסף ישן
   הם יבקשו ממך 50% על הכל

   אם תרצה – צור בנושא זה קשר איתנו

 • שלום אייל,
  לאיזה פקיד שומה שולחים את טופס 161? של המעביד או של העובד?
  כמו כן, ניתן לשלוח בפקס או במייל? ואם שולחים את זה בדואר, ממליץ לשלוח בדואר רשום?
  תודה,
  מאיר

 • אשתי עוזבת עבודה אחרי 12 שנה משכורתה 15000 ש״ח
  הבנתי שהיא אינה חייבת להגיש בקשה לרצף קצבה כי זה אוטומטי למשכורות שמתחת ל 32000 ש״ח ולצבירת פיצויים מתחת ל 360000.

  מצד שני הסוכן בעבודה הקודמת ממליץ שהיא כן תפנה למס הכנסה

  מה נכון ומה כדאי ? אנחנו בכל מקרה מתכננין על רצף קצבה

 • שלום אייל,
  שמי לירון בן 32 ובספטמבר 2014 פרשתי ממקום עבודתי בו עבדתי 3 שנים. בעת סיום העבודה, ייעדתי את כספי הפיצויים לרצף קצבה. אינני מועסק מאז ועד היום עקב מעבר לחו"ל.
  הנני מעוניין כעת למשוך את כספי הפיצויים שהופקדו בעבר כרצף קצבה ולכן ממלא את הטופס 161 ג. יש לי מספר שאלות:
  1. האם אני פטור מתשלום מס בעקבות החרטה מרצף קצבה? אם לא, האם יש דרך בה אוכל לקבל פטור?
  2. איזה מסמכים עליי למלא כעת על מנת לבצע חרטה מרצף קצבה (למעט טופס 161ג). ולמי עליי לפנות?
  תודה רבה על העזרה

 • הפטור שהיה מגיע לך אז מגיע גם היום לפי התקרה של היום
  לפנות לפקיד השומה עם יתרה עדכנית של חברת הביטוח + אישורי הרצף

 • אייל שלום,
  אני קורא לא מעט (בעין היתר באתר שלך) על גורלם של כספי פיצויים.
  אני פרשתי ממקום עבודה הקודם לפני כחודש וחצי, לאחרונה קיבלתי טופס 161 מהמעסיק הישן שלי.
  כרגע אני לא זקוק לפיצויים (יתכן ובעתיד אצטרך אותם או ארצה לצרפם לקצבה). השכר שלי עולה. אני מתלבט כיצד לנהוג היום – רצף פיצויים או רצף קצבה?

  תודה רבה מראש

 • שלום,
  האם בחירה ברצף פיצויים היום מתירה אפשרות עתידית לצירוף של כל כספי הפיצויים לקצבה?
  מה משמעות הדבר בהיבט המיסוי?
  תודה מראש

 • שלום אייל,
  יש לי אישור ישן מפקיד שומה על פטור ממס של כספי פיצויים ממעסיק קודם (לפני כ 7 שנים), אבל לא משכתי את הכספים הללו והם יושבים עדיין בקרן הפנסיה.
  ברשותי טופס 161 מהמעסיק.
  אני לא מעוניינת למשוך את הפיצויים, מה יקרה אם אשאיר אותם בקרן הפנסיה עד הפרישה? האם אוכל להחליט לצרף אותם לקצבה? האם אצטרך לשלם עליהם מס? (כאמור, לא בחרתי עליהם רצף קצבה)

 • שלום רב
  שאלתי היא עבדתי ברשות מקומית 6 שנים היה לי פנסיה תקציבית עברתי ב 2004 לרשות אחרת ושם פתחו לי קרן פנסיה צוברת , האם עכשיו אוכל לבקש רצף זכויות מהרשות הקודמת? ושינוי מהרשות הקיימת מפנסיה צוברת לתקציבית?
  לציין כי אני בן 59

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *