מהי פנסיה תקציבית לבעלי שליטה ?

בשנת 2012 במסגרת תיקון 190 לפקודה נקבע שבעלי שליטה בחברה  יוכלו

למשוך "פנסיה תקציבית" מהחברה בבעלותם .

מתי זה אפשרי ? מהם הכללים ?

על זה אפרט להלן :

 

סעיף 32(9) הוא הסעיף בפקודת מס הכנסה

שמאפשר את העניין .

 

מהי מטרת הסעיף ?

במשך שנים לא איפשרו לבעלי שליטה בחברות להפקיד לעצמם לטובת חסכון פנסיוני.

במשך שנים הותרה לחברה הוצאה רק עבור מרכיב הפיצויים.

כתוצאה מכך הגיעו בעלי שליטה לגיל פרישה עם חסכונות מכל מיני סוגים אבל ללא פנסיה

חודשית.

הסעיף מאפשר להם לקבל פנסיה חודשית ישירות מהחברה בה עבדו ובכך לאזן את המצב שתואר לעיל .

האם עליהם לפרוש מהעבודה בחברה ? 

כן. הסעיף מחייב פרישה מוחלטת וסיום יחסי עובד – מעביד בחברה.

האם עליהם למכור את המניות בחברה ? 

לא. הם יכולים להשאר בעלי מניות אך ללא פעילות בחברה . זה נועד בעצם למנוע מהם

"חלוקת הירושה " בעודם בחיים אחרת היו חייבים להעביר מניות לילדים.

בעבר היתה עמדת רשות המיסים שונה אבל כיום היא אינה דורשת מכירת מניות אלא הפסקת פעילות .

מה דינה של הקצבה ? 

מדובר בקצבה לכל דבר ועניין. קצבה זו ממוסה לפי מדרגות המס הרגילות ונחשבת כהכנסה

מיגיעה אישית לכל דבר ועניין.

האם ניתן לקבל פטור קצבה מזכה בגין הקצבה הזו ? 

כן. החוק נותן פטור על קצבה המשולמת מאת מעביד או מאת קופת גמל ולכן הקצבה הזו

נכנסת להגדרה וזכאית לפטור ( 49% מהקצבה המזכה ) כשיש עמידה בתנאי הפטור .

האם חלה על הפטור נוסחת הקיזוז ? 

כן . משיכת פיצויים פטורים ממס תקטין את הפטור על הפנסיה כמו כל פנסיה אחרת.

איך משולמת הקצבה טכנית  ? 

הוצאת תלוש קצבה רגיל ( כמו תלוש משכורת ) על ידי החברה המשלמת.

האם ההוצאה מוכרת במלואה  לחברה  ?

לא. הסעיף מאפשר הוצאה מוכרת בגובה 1.5% לכל שנת עבודה בחברה מוכפל בשכר

הממוצע לאורך כל שנות העבודה.

האם בחישוב השכר הממוצע לוקחים ערכים ריאליים נכון להיום  ? 

לא. מדובר בחישוב שכר ממוצע נומינלי לאורך השנים .

האם החברה יכולה לשלם סכום גבוה יותר ממה שחושב ? 

כמובן אבל החלק משעל לסכום שחושב יהיה הוצאה לא מוכרת.

האם הקצבה נחשבת לעניין "קצבה מזערית " ? 

לא. מכיון שאין וודאות שתשולם עד סוף החיים העמדה היא שקצבה זו אינה נחשבת לעניין זה .

 

לפניות אלינו בנושא זה ובנושאי פרישה אחרים תתקשרו ל 073-7690302

או למייל eyal@eyalmen.co.il

אודות הכותב: רו"ח אייל מנדלאוי

מומחה למיסוי ופרישה

37 תגובות על מהי פנסיה תקציבית לבעלי שליטה ?

  1. מאת חיים‏:

    בוקרטוב.אפשר לראות דוגמה מספרית כיצד לחשב קצבה כזו? תודה

  2. מאת בני שריד‏:

    בוקר טוב. מאיפה ההנחה שקצבה לבעלי שליטה לא תוכר במסגרת קצבה מזערית. האם יש לדבר אסמכתא כלשהיא או פרשנות בלבד ?

  3. מאת עידן‏:

    שלום אייל,
    מהשאלה האחרונה שרשמת עולה כי ייתכן והפנסיה תשולם לשנים בודדות בלבד. האם מס הכנסה יקשה על החברה/נישום אם למשל ישלם לעצמו את הפנסיה רק בחלק מהשנים? לפי מה שרשמת לא ידרשו הוכחה שיש מספיק כסף לשלם את הפנסיה כל החיים.

    כמו כן, האם ניתן להעביר את הכסף לחברת ביטוח ע"מ שזאת תשלם את הפנסיה לכל החיים, ואז זה גם יחשב קצבה מזערית? אני מניח שמס הכנסה לא יתלהב להכיר בהוצאה כל כך גדולה בבת אחת.

    • מאת רו"ח אייל מנדלאוי‏:

      הפנסיה משולמת לכל החיים אלא אם כן החברה נסגרת או מהו כזה
      אם זה עובר לחברת ביטוח זה כבר פנסיה רגילה לכל דבר ועניין אבל אז יש ארוע מס בהעברת הכסף

  4. מאת ויקי דרמר‏:

    שלום,
    הורים שלי בעלי שליטה בחברה ויוצאים לפנסיה בעוד זמן קצר, אפשר אולי לקבוע פגישת יעוץ בנושא פנביה ופריסה וכו

  5. מאת ששון שמש‏:

    האם קיצבה מעל 1.5 הוצאה לא מוכרת
    או חיוב בשווי מס לפורש?

  6. מאת ירוחם‏:

    בס"ד
    אייל שלום
    יש לי שאלה -אשה עובדת שכירה בעל ללא הכנסות הבעל נכה 100% ויש אישור מביטוח לאומי.
    האם אפשר לתת לה בתלוש 1 נק' יחיד מוטב ולצרף את האישור מביטו"ל/ אם לא אז לפי איזה אישור?
    או שבכלל צריכה להגיש דוח בגלל הנקודה ולא דרך התלוש?
    תודה רבה

  7. מאת יוסי‏:

    פנסיה תקציבית הייתה קיימת גם הרבה לפני תיקון 190.
    השינוי בתיקון 190 הוא לרעת בעל השליטה, שכן הקצבה שהחברה רשאית לנכות כהוצאה,
    מוגבלת בתקרה וקודם לא הייתה מוגבלת.
    הפנסיה התקציבית נחשבת לקצבה מזכה ונהנית מפטור ממס עד התקרה.
    ניתן להוון, בתנאי שנשארת לאחר ההיוון "קצבה מזערית" מהחברה, או מפוליסת קצבה/קרן פנסיה.
    לאור כך ובניגוד למה שאייל כתב, אין כל מניעה שהפנסיה התקציבית, תשמש כחלק מקצבה מזערית !!!

    • מאת אייל מנדלאוי‏:

      הפנסיה אכן נחשבת לפנסיה לכל דבר ועניין לגבי פטור ממס .
      לגבי היוון בנוגע לקצבה מזערית – אתה מוזמן לפנות לנציבות ולברר.
      המעדה נכון להיום היא שזה לא מוכר כקצבה מזערית שתאפשר היוון

      • מאת יוסי‏:

        אני לא צריך לפנות, יש לי הרבה כאלה…
        תקרא בעיון את כל סעיף 23 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים קופו"ג ותבין שאין כל בעיה.

        • מאת אייל מנדלאוי‏:

          ביררתי הרגע עם מנהלת מחלקת קופות גמל במס הכנסה ואין שינוי בעמדה של מס הכנסה.
          זה מוכר לצורך חישוב פטור אבל לא לעניין היוון של כספי תגמולים
          תודה

          • מאת יוסי‏:

            מי דיבר על היוון של כספי תגמולים ? מדובר על הכרה בפנסיה תקציבית כחלק מקצבה מזערית. דרך אגב – פנסיה תקציבית היא יותר מענק פרישה, מאשר תגמולים…

  8. מאת אייל מנדלאוי‏:

    אז אתה לא הבנת במה מדובר
    פנסיה תקציבית של בעלי שליטה היא פנסיה לכל דבר ועניין ןניתן לבצע עליה קיבוע ולקבל פטור כיון שזו פנסיה מאת מעביד .
    עך כך אין עוררין .
    מי שיש לו קצבה מזערית יכול לבצע היוון של סכומי תגמולים במסגרת סל הפטור . לעניין הזה הפנסיה לא נחשבת כיון שאיו וודאות שהיא משולמת לכל החיים .
    לפיכך כל מה שכתבתי במאמר מדויק ואתה התכוונת לעניין חישוב הפטור ועל כך אין מחלוקת

    • מאת יוסי‏:

      התכוונתי, באופן הבסיסי ביותר, שניתן להוון "פנסיה תקציבית" של בעל שליטה, ללא כל בעיה ! כמובן, בתנאי שנשארת לו לאחר ההיוון "קצבה מזערית" מהחברה, או מפוליסת קצבה/קרן פנסיה.

  9. מאת ‫דוד קלאוזנר‬‎‏:

    לא ברור לי איך אפשר להוון פנסיה תקציבית של בעל שליטה

  10. מאת Sigalit mulakandof‏:

    האם בעל שליטה שסיים לעבוד בחברה שבבעלותו מספר שנים לפני גיל פרישה עדיין יכול לקבל את הפנסיה התקציבית?

  11. מאת אבינועם‏:

    שכיר בעל שליטה ב 3 חברות
    מקבל פנסיה תקציבית מחברה א וסיים יחסי עובד ומעביד
    שאלה
    האם יכול בעל השליטה לקבל בנוסף לפנסיה התקציבת שכר מחברה ב או ג שבבעלותו
    האם פנסיה תקציבית הינה חלק ממבחן הכנסה של ביטוח לאומי או שמתיחסים אליה כפנסיה לכל דבר ועיניין

    • מאת אייל מנדלאוי‏:

      ביטוח לאומי- לא אמור להיות כי זו פנסיה . מנגד לא נבדק במבחן המציאות עד כה\
      לגבי חברות אחרות – לא יודע מה תגיד רשות המיסים. בחוק עצמו לא רואה כל מגבלה

  12. מאת ישראל‏:

    אייל בוקר טוב,
    רציתי ברשותך לשאול האם אדם שמקבל קצבת פנסיה מעל הקצבה המזערית ויש לו עוד קופת פנסיה שאותה רוצה להוון בפטור.
    האם צריך למלא עבורו טופס 161 א לצורך ההיוון בפטור או מספיק לצרף מכתב רגיל?
    והאם היוון קיצבה בפטור ג"כ מוגבל לתקרה של 12,230 לכל שנת עבודה כמו פיצויים פטורים?
    תודה רבה ויום טוב.

  13. מאת דרור אלוני‏:

    אייל שלום, הסעיף המדובר 32(9)(א)(3) פותח במילים "חברה שמשלמת קצבה כאמור הפסקת משנה 1". הפסקת משנה 1 מדובר על תשלומים בשל שנות עבודה עד 1975. השאלה היא האם בעל שליטה שהחל לעבוד בחברה ב 2002 זכאי להינות מסעיף זה?

  14. מאת אריה‏:

    מה השכר הקובע לעניין חישוב הממוצע לקביעת פנסיה תקציבית לבעלי שליטה

  15. מאת אייל מנדלאוי‏:

    ברוטו לפי שדה 158

  16. מאת אריה‏:

    תודה על התשובה.כלומר גם רכיבים כגון שווי רכב ,החזר הוצאות וכדומה?

  17. מאת אייל מנדלאוי‏:

    כן

  18. מאת דני‏:

    שלום אייל.
    האם תשלומי קצבה מאת מעביד (לבעל השליטה) חייבים בדמי ביטוח לאומי מעביד?
    והאם משנה האם התשלומים משולמים בגילאים 67-70 או 70 וצפונה?
    תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *